Proč je čištění vzduchotechniky nezbytnou procedurou
26. 6. 2021
Co je to vzduchotechnika, ví každý, máme ji v domácnostech, v kancelářích a na dalších pracovištích, kde se stará o stabilní teplotu a vlhkost ovzduší. Vzduchová hmota ovšem není plně sterilní a právě díky vlhkosti a prachovým částicím umožňuje přežít mnoha mikroorganismům. Co dokáže plíseň pod vlhkým kobercem nebo na vlhké omítce, si jistě dovedete představit, a něco podobného se ovšem může stát i v rozvodech klimatizací.
Pravidelné revize a čištění vzduchotechniky jsou nezbytnou součástí jejího bezpečného provozu, je to podobné, jako kdybychom napustili na zahradě bazén vodou a ponechali ji svému osudu, za pár dnů bychom se v té vodě již nemohli koupat bez rizika ohrožení vlastního zdraví. Dokonce ani akvaristé nemohou dopustit akvarijní nádrže bez pravidelné obměny části vodního sloupce a bez stabilní filtrace.
Plísně, hniloba a houby – samy o sobě by nám tyto drobné organismy nevadily, ovšem problém je v tom, že v rozvířeném vzduchu je můžeme vdechnout a tím zbytečně oslabovat imunitní systém. Máte-li tedy doma nebo na pracovišti klimatizaci ve stálém, nebo jen občasném provozu, dbejte o to, aby vnitřní rozvody byly zbavené těchto patogenů.
Riziko požáru – usazený prach v rozvodech klimatizací, to je nebezpečné ohnisko požáru, který může propuknout kdykoli bez ohlášení. Ve velmi prašných provozech hrozí dokonce výbuch smíseného prachu s mastnotou. Týká se to také digestoří v kuchyních a odsavačů prachu v dílenských provozech.
Nastavení vhodné teploty – provozování klimatizací svádí mnohé z nás k nastavení takové teploty, která se výrazně liší od té venkovní. Pokud budeme častěji vycházet ven a vracet se do klimatizované místnosti, teplotní šoky mohou vyvolat i závažné zdravotní důsledky. Pamatujte na to, že teplota v klimatizovaném prostředí by neměla dosahovat většího rozdílu s venkovní teplotou více, než pěti stupňů Celsia.