Vystupovat na internetu pod svým jménem – ano, nebo ne?
19. 1. 2020Vystupovat na internetu anonymně nebo pod svým jménem má své výhody i nevýhody. Chystáte-li se blogovat, dobře popřemýšlejte nad tím, jestli si přejete, aby o vás vaše okolí vědělo, znalo vás a případně osobně vytýkali chyby, nebo si přejete na této celosvětové síti prezentovat pod rouškou anonymity a zakrývat svou pravou totožnost. Celé toto rozhodnutí závisí na budoucnosti vaší digitální cesty.
Kouzlo pseudonymu
Založíte si webovou stránku, přizpůsobíte si ji k obrazu svému a napíšete první příspěvek, jehož autorem je někdo neznámý, o kom nikdo nikdy neslyšel, nikdo ho nezná a svou totožnost zakrývá pseudonymem. Vaše celé jméno je jeden velký otazník a po důkladném vyhledávání vaší přezdívky napříč všemi možnými vyhledávači byl nalezena jen vaše nově založená webovka. Máte čistý štít a záleží jen vás, jak moc si jej ušpiníte. Na internet můžete vkládat prakticky cokoliv: vyjadřovat své postoje vůči určitým situacím, máte volnou ruku v kritice bez rizika pošpinění vašeho jména, nebo sdílet s obecenstvem vaše koníčky a zájmy, co doteď byly jen skryty. Jakmile si pošpiníte svůj pomyslný štít až moc, nebo si vám současná přezdívka již nebude líbit, nic vám nebrání v tom, abyste si vymysleli novou, a začali nanovo.
S vlastním jménem opatrně
Znají-li čtenáři vaše pravé jméno, začít znova od začátku by v tomto případě nebylo až tak snadné. Z vašeho jména se stala značka, kterou už zcela z této sítě neodstraníte nikdy. Pakliže sem přispíváte pod svým pravým jménem a příjmením, mějte se na pozoru a vždy si dvakrát promyslete, co vysíláte do světa. Nyní vás nic nechrání před společenským ztrapněním a zničením reputace. Piště příspěvky takové, které neovlivní pohledy lidí na vaši osobu, nijak vás nemohou poškodit, nebo vyvolat nepokoje. Piště s rozvahou.
Stalkeři jsou mistři
V tomto snadno přístupném digitálním světě není nic zcela v bezpečí. Tzv. „stalkeři“ o vás dokáží zjistit takové údaje, že se budete divit. Je jedno, jestli se skrýváte pod pseudonymem, nebo ne. V plnění jejich cíle jim tato skutečnost nezabrání. Dokáží zjistit, jaké stránky navštěvujete, jaké máte sociální sítě, kde bydlíte, jak se jmenujete nebo kolik vám je. Vhodné je také zmínit online služby, které si ukládají články a archivují je. Jak již bylo řečeno, když něco pošlete na internet, už to pravděpodobně nikdy nesmažete. Za několik let na vás může někdo vytáhnout váš text, který může využít proti vám.
Na závěr
Závěrem bych rád zmínil to, že ať už se prezentujete na internetu pod přezdívkou nebo pod vlastním jménem, cokoliv, co sem vypustíte není zcela v bezpečí. Dávejte si pozor, co sdílíte a dvakrát si promyslete, jaký rozruch by onen soubor či text mohl způsobit. Představte si, jaká rizika by to pro vás mělo, a na základě toho se rozhodněte. Nelze obecně říci, jestli je lepší vymýšlet anebo nevymýšlet svou unikátní přezdívku, protože toto rozhodnutí je vás, ale dle mého názoru je online jednání pod svou skutečnou identitou mnohem riskantnější.