Jak naučit dítě pečovat o domácího mazlíčka
10. 10. 2019Díky tomu, že vaše dítě nebo děti naučíte starat se o domácí mazlíčky, neulehčujete jen sobě a svému partnerovi, ale dáváte jim také cenou lekci ze zodpovědnosti. Nutíte tak dítě, aby převzalo starost o jinou živou bytost, a zároveň jim dáváte pocit, že můžou sami zvládnout obtížný úkol.
Nežli ovšem začnete své děti učit, jak se správně postarat o domácí zvíře, je důležité vybrat vhodného mazlíčka. Musíte vzít v úvahu jejich věk, schopnosti a náročnost chovu daného zvířete.
Převzetí odpovědnosti o velkého domácího mazlíčka, kterým je například pes, je docela velký úkol. Není proto vhodné svěřovat toto břemeno příliš malému dítěti, které ho nebude schopné ovládat natož se o něj postarat. Rybička nebo křeček jsou vhodnějším mazlíčkem, o který se budou schopny, malé děti, lépe postarat.
Dalším podstatným aspektem při výběru domácího mazlíčka je strach vašeho dítěte. Má vaše ratolest strach z nějakého druhu zvířete? Určitě je dobré se ho na to zeptat, dříve, než si domů dovezete nového člena rodiny. Pokud to neuděláte, mohlo by se, při styku se zvířetem, cítit nejistě a bojácně, což by vedlo jen k rozmrzelosti na obou stranách.
Prvním důležitým krokem při výuce, jak se nejlépe starat o zvíře je vysvětlení, proč se se o něj vlastně musíme starat. V klidu si sedněte ke stolu a vysvětlete, jaké jsou potřeby daného zvířete, co mu škodí a co naopak prospívá. Nechte si prostor pro diskusi a následné otázky ze strany dítěte. Naslouchejte, co se vám snaží říci, nechte ho vyjádřit vlastní názor a vždy ochotně odpovídejte na otázky.
Mějte na paměti, že žádný učený z nebe nespadl. Je naprosto normální a pochopitelné, že vaše dítě udělá spousty chyb. I kdyby se jednalo o velké chyby, mějte ze začátku pochopení a nevyvozujte příliš tvrdé důsledky.
Vytvořte si tabulku nebo graf, jakým způsobem a kdy se musí dítě starat o zvíře. Je to skvělý organizační prostředek, který jasně ukáže na jednotlivé činnosti. Ulehčíte tak, ze začátku sobě i ostatním práci. Za dobře splněné povinnosti můžete udělovat svým dětem obrázky či hvězdičky a na konci určitého období (např. týdne, měsíce), jim můžete dát odměnu.