Nenaleťte internetovým šmejdům
3. 7. 2019Problém je v tom, že většina těchto produktů jsou prostě podvody a samozřejmě vám nijak nepomohou. Jsou různé metody, jak odhalit podvodný web a jak zjistit, zda si neobjednáváte šmejd, který akorát stojí několik stovek až tisíc korun. Většinou se jedná o naprosto běžně dostupné věci, které jsou akorát několikanásobně dražší. Jak tedy nenaletět?
1. Kontakty
Než si něco objednáte, vždycky se podívejte, zda má daný web udané kontakty. To znamená email, telefon a adresu. Většina podvodných webů nabízí pouze kontaktní formulář, což je jedním z varovných znamení, kdy je lepší se mu vyhnout obloukem. Danou adresu si také můžete zadat do Street View a podívat se, zda na dané adrese daná firma může sídlit. Pokud se vám cokoli nezdá, neváhejte eshop kontaktovat a uvidíte, co vám odpoví. Je také dobré si do daného eshopu zavolat – pokud telefonní číslo neexistuje, pak je jasné, že je někde chyba.
2. Pátrejte po referencích
Nejjednodušší formou ověření si eshopu je hledání referencí. Stačí napsat název eshopu do internetového vyhledávače a připsat heslo zkušenosti či recenze a pokud má někdo negativní zkušenosti, nejspíše se vám něco ukáže. Spousta těchto eshopů má také zkušenosti s Českou obchodní inspekcí a weby jsou zveřejňovány jako nespolehlivé.
3. Nevěřte „vědcům“
Tvrdí vám daný web, že profesor Pytlák vymyslel inovativní metodu, protože jeho žena nemohla zhubnout? A je za to nominován na Nobelovu cenu? Lžou! Tohle je jeden z nejčastějších fíglů u podvodných webů nabízejících hubnoucí přípravky, zázračné masti a ortézy, či jiný materiál. I tato skutečnost se dá velice rychle ověřit – stačí vyhledat jméno „známého“ vědce, nominovaného na Nobelovu cenu a uvidíte, co se vám ukáže. Většina těchto „vědců“ totiž neexistuje a jedná se o podvod, kdy si prostě najdou fotku anonymního člověka, která je zdarma a vymyslí si k němu příběh.